4

Photoshop CS5

Kategorie: Programy

Photoshop CS5Od kilkunastu dni w Internecie aż huczy od dyskusji na temat nowej wersji Adobe Creative Suite, która ma pojawić się na rynku 12 kwietnia br.

Już dziś chciałbym Ci przedstawić kilka całkowicie nowych funkcji, które wkrótce będziemy mogli ujrzeć w Photoshopie CS5. Sprawdź koniecznie!

Ulepszenia małe i duże

Zespół Photoshopa bardzo ciężko pracował w dwóch głównych obszarach. Pierwszy z nich to projekty oznaczone jako Po prostu zrób to (ang. Just Do It). Twórcy poświęcili wiele czasu, żeby skupić się na drobnych poprawkach i nowych funkcjach programu. Spotkałem się z kilkoma komentarzami w sieci, w których ludzie uważają, że te poprawki są bezsensowne lub niepotrzebne, ale dla tych, którzy używają Photoshopa do tworzenia różnego rodzaju projektów każdego dnia, właśnie te małe dodatki sprawiają, że praca staje się jeszcze łatwiejsza.

Drugim obszarem ulepszeń są oczywiście duże rzeczy. Całkowicie nowe funkcje i technologie odmieniły praktycznie wszystko, co możliwe.

Narzędzia Content-Aware

Photoshop CS4 przyniósł nam nowy sposób na skalowanie obrazów (zdjęć itd.) bez większych strat jakości ważnych obszarów. W CS5 twórcy poszli o krok dalej, tworząc narzędzie Content-aware healing and filling (aka. PatchMatch). O co w tym chodzi? Jest to specjalny algorytm, który pobiera wiele próbek pikseli wokół zaznaczonego obszaru, „miesza” je razem, a następnie wiarygodnie wypełnia zaznaczenie. Ciężko jest to wytłumaczyć słowami, dlatego sprawdź sam jak to działa oglądając ten filmik (jęz. angielski):

Robi wrażenie, prawda?

Malowanie

Adobe Photoshop CS5 daje możliwość używania zdjęć (lub każdego innego obrazka) jako rodzaju płótna lub palety kolorów wykorzystywanych do malowania. Kliknięcie na danym obszarze symuluje zanurzenie pędzla w farbie. Następnie można przeciągnąć kolor, a on będzie się rozmazywał, tak jakbyś malował mokrym pędzlem. Co ciekawe, program pozwala na mieszanie kolorów, co daje niesamowite efekty.

Kolejną nowością jest trójwymiarowy i animowany podgląd pędzla pokazujący m.in. nacisk i rotację, co ma wpływ na sposób w jaki malujesz. Możesz korzystać z gotowych ustawień, a także tworzyć własne.

Zobacz demo:

Refine Edge

Już w Photoshopie CS3 mieliśmy świetny sposób, żeby w podglądzie na żywo dostosować zaznaczenie. To pozwalało ustawić kilka parametrów, takich jak kontrast czy wtapianie (ang. feather). W najnowszej wersji PS-a okienko tej funkcji zostało kompletnie przerobione i zostały dodane do niego różne nowości. Godną uwagi jest opcja Smart Radius, która w jeszcze łatwiejszy i szybszy sposób pozwala stworzyć idealne zaznaczenie.
Zobacz w akcji:

Zmiana domyślnych efektów warstwy

Jeśli często pracujesz z warstwami używając efektów, prawdopodobnie nieraz musisz zastosować te same lub nieco różne efekty do różnych warstw. Nowy Photoshop daje możliwość tak skonfigurowania styli, że za każdym razem kiedy będziesz, np. dodawał obrys, automatycznie zostanie on ustawiony w odpowiednim kolorze, grubości itd. Poniższy filmik demonstruje zasadę działania tej funkcji. Oprócz tego, możesz na nim zobaczyć, że klikając Save As (Zapisz jako) pojawia się możliwość zapisu wszystkich otwartych dokumentów.

Pobieranie kolorów

Kolejną nowością w programie jest ulepszony próbnik kolorów (ang. color picker). Może on zostać wywołany za pomocą skrótu klawiaturowego. Pozwala to zaoszczędzić mnóstwo czasu, jeśli pracujemy z dużą ilością kolorów.

Na filmiku możesz również zobaczyć jak w dynamiczny sposób zmienić rozmiar pędzla (wystarczy kliknąć i przesunąć muszę w lewo lub w prawo) oraz jego twardość – kliknięcie i przeciągnięcie w górę lub w dół.


Oprócz wymienionych ulepszeń, nowy Photoshop umożliwia ekspresowe wypoziomowanie zdjęć, a także zaznaczenie kilku warstw i zmianę ich krycia (ang. opacity) jednym suwakiem na raz (do tej pory przezroczystość każdej warstwy musieliśmy ustawić osobno), co pokazuje poniższe demo:

Podsumowanie

To tyle z ważniejszych ulepszeń Photoshopa. Co jeszcze przygotowali dla nas jego twórcy? O tym przekonamy się podczas użytkowania tego programu. Dla przypomnienia: premiera odbędzie się w poniedziałek, 12 kwietnia br. o godzinie 17.00. Jeśli chcesz zobaczyć odliczanie do premiery wejdź na http://cs5launch.adobe.com

Źrodło: www.designshack.co.uk
Tłumaczenie: SkiX
Komentarze:
sowinhoNo Gravatar

majstersztyk!WoJteKNo Gravatar

Kolejny świetny artykuł godny polecenia. Wszystko jasno, przejrzyście, wszystko na 6 . Oby więcej takich pozdrawiam ;)Darek GrundNo Gravatar

Pamiętam jak jakieś pół roku temu obejrzałem filmik który prezentował technikę Content-Aware dla CS5. Myślałem wtedy, że po prostu ktoś sobie robi żarty umieszczając taki filmik w internecie – bo nie potrafiłem sobie wyobrazić na jakiej zasadzie PS może wiedzieć jak wypełnić grafikę, aby całość wyglądała dobrze. A teraz to okazuje się faktem.

Jestem osobą, która musi zrozumieć jak coś działa od podstaw – taki mam charakter. Przychodzi mi powoli weryfikować swoje poglądy, bo co jakiś czas spotykam się z efektem, którego nie jestem w stanie wyjaśnić. Tak było z efektami specjalnymi po roku 2005, tak jest teraz z aplikacją Photoshop. Już tego nie ogarniam. Co oczywiście nie przeszkadza mi korzystać z ww. aplikacji.KikertNo Gravatar

No, nareszcie jakiś artykuł. Czemu taka długa przerwa?

Wpis bardzo ciekawy.